LunAtlas - Şimdilik Dünya İçin
Astronominin ortaya çıkışı ve gelişimi Astronominin ortaya çıkışı ve gelişimi
Tarih bize astronomi alanında yapılan ilk sistemli çalışmaların Mezopotamya ve Mısır’da gerçekleştiğini gösteriyor. Fakat ayrıntılı incelendiğimizde astronominin ortaya çıkışı konusunda Mısırlıların birçok uygarlıktan daha... Astronominin ortaya çıkışı ve gelişimi

Tarih bize astronomi alanında yapılan ilk sistemli çalışmaların Mezopotamya ve Mısır’da gerçekleştiğini gösteriyor. Fakat ayrıntılı incelendiğimizde astronominin ortaya çıkışı konusunda Mısırlıların birçok uygarlıktan daha önce önemli yollar katettiğini görüyoruz. Bazı tarihçiler Mısırlıların astronomi ile ilgilenme sürecinin, eski Mısır’da yaşayan bilim adamlarının yaz akşamlarında berrak gökyüzünü incelemek ve yıldızların hareketlerini yorumlamak ile başladığını düşünüyor. Astronomi bilimi gökyüzünü merak eden insanlar sayesinde ilk gelişim adımlarını atmış oluyor.

Mısır’da astronominin ortaya çıkışı

Eski Mısır’da astronominin ortaya çıkışı bilim insanlarının yola avcı takım yıldızını incelemeleri ile başladı. Mısırlılar için o dönem bu takım yıldızı önem taşıyordu ve ancak kış aylarında incelemek mümkün oluyordu. Çünkü sadece kış aylarında ortaya çıkıyordu. Mısırlılar bu takım yıldızını inceleyerek bazı şekiller ile arasında benzerlik kurmuşlardır. Takım yıldızında avcıyı simgeleyen bir şekil olduğu düşüncesi ile tanrılarından Osirisi bu şekil ile ve yine parlak mavi renkteki Siriis’i de tanrıları İsis ile bağdaştırmışlardır. Siriis’in ortaya çıkması Mısırlılar için çok önemliydi çünkü bu yıldızın ortaya çıkmasından hemen sonra Nil’in taşmaya başladığını görmüşlerdir. Mısırlıların tarih süreci içerisindeki yıldızlarla ilgili incelemeleri takvimi bulmalarını sağlamıştır. Gökyüzünü yılın on iki ayını temsil eden on iki bölüme ayırmışlardır ve bu sayede günümüz takviminin temelini oluşturmuşlardır.

Mısırlıların astronomiye katkıları nelerdir?

Mısırlılar tarih süreci içerisinde gökyüzünün gizemini çözme konusunda çalışmalarına ara vermemişler ve bu alanda fazlasıyla çalışma yapıp katkı sağlamışlardır. On iki aya böldükleri takvimleri ile günümüzde burçlar dünyasını oluşturan on iki temel burcun ilk yansımaları Mısırlılar döneminde görülmüştür. Her ne kadar mısır halkı on iki ayı ve burçları kendi yaşam tarzları ve tanrıları hatta doğa olayları ile bağdaştırmış olsalar da günümüz insanının astronomi alanında yolunu açtığını söylemek yanlış olmaz. Öyle ki temel ilkeler aynı kalmış olmakla beraber Mısır halkı aslında on iki ayı belirleyen sistemin güneş sistemi olduğundan henüz haberdar değildi. Mısırlılar dönemin şartları nedeni ile bunu çözecek duruma gelememiş olsa da gök cisimlerinin hareketlerinin bir düzen içerisinde olduğunu keşfetmişlerdir.

Fatma Bayraktar

Fatma Bayraktar

Hayal kuran bir dünyalı. Edebiyat, sinema, felsefe, spiritüalizm konularının araştırıcısı. Eski bir insan kaynağı, yeni bir içerik ve teknoloji yaratıcısı olma yolunda ilerliyor. Hikayeler anlatıp yazıyor. LunAtlas'ı bilginin kaynağı haline getirmek amacıyla çalışıyor.

Şuana kadar yazılan hiç yorum yok.

İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir