LunAtlas - Şimdilik Dünya İçin
Bir Gün Yerde Bir USB Diski Bulursanız Ne Yaparsınız? Bir Gün Yerde Bir USB Diski Bulursanız Ne Yaparsınız?
5
Bir gün yerde bir USB diski bulursanız ne yaparsınız? Bu soru tamamen hangi riskleri göze alabildiğiniz ile ilgili. Sizce bu riskler neler olabilir? Bir... Bir Gün Yerde Bir USB Diski Bulursanız Ne Yaparsınız?

Bir gün yerde bir USB diski bulursanız ne yaparsınız?

Bu soru tamamen hangi riskleri göze alabildiğiniz ile ilgili. Sizce bu riskler neler olabilir? Bir USB diskin içerisine neler konulabilir ve bu disk ile size maksimum ne kadar zarar verilebilir?

Neden bir USB diskten zarar göreyim ki? diye sorduğunuzu duyar gibiyim.

Bunu size bir senaryo ile açıklamak istiyorum;

Bir gün öğlen yemeği için mola veren Serdar ofisten çıkar… Taksim meydanında ıslak hamburgerini yiyerek gezerken yerde bir USB disk görür. “Aaa ne kadar güzel, bedava disk, hemde 16 GB. Kullanırım ben bunu!” diye düşünen Serdar, diski alır ve ofisine götürür. Heyecan ile ne varmış içerisinde diye düşünerek diski ofis bilgisayarına takan Serdar başına geleceklerden habersizdir.

flash disk riskleri

Diski ofis bilgisayarına taktığı anda, diskin içerisinde hazır bir şekilde pusuda bekleyen bir virüs, diskten öncelikle bilgisayarın içerisine sızar ve burada iyice saklanır. Bu bilgisayarı virüsü yaratanın tabiriyle “honeypot” bal küpü haline getiren virüs, bundan sonra honeypot olarak adlandıracağım Serdar’ın bilgisayarına asla zarar vermez.

İyice saklanarak Serdar’ın bilgisayarını çok fazla kaynak kullanmadan bir kaç dakika içerisinde honeypot’a dönüştüren virüs, tüm ofis ağını ve bu ağa bağlı olan diğer ağları ve cihazları taramaya, ağlar ve cihazlar arasında dosya transferini mümkün kılan zayıf sistemlere sızmaya başlar.

Bir Virüs Neler Yapabilir?

Ya da virüs sızdığı tüm zayıf sistemlerdeki bulduğu metin dosyalarını kendine özel bir algoritma kullanarak şifreleyebilir ve sizden bu şifreleri çözmesi için anonim bir adrese bir miktar para göndermenizi isteyebilir.

Serdar; en iyi senaryomuzda şirketin zayıf olan tüm ağlarını ve cihazlarını bozmuş olabilir ve en kötü senaryoda şirketin tüm önemli bilgilerinin zararlı amacı olan bir şahsın eline geçmesine sebep olabilir. Ancak maalesef hiç bir senaryo bu riski almaya değecek kadar parlak değil.

sistem hatası

Bazı hackerlar bunu basitçe para için, bazıları ise sadece eğlence için yaparlar. Ancak net sonuç değişmez. Amerika’da özellikle büyük şirketlerin otoparklarında etrafta USB diskler bulmak alışılmadık bir olay değil. Bu büyük şirketlerin ağlarına, dosyalarına ve veritabanlarına giriş yapabilmek için çok sık kullanılan bir yöntem.

Bulduğumuz USB Disk İle Ne Yapmalıyız?

Şüpheli yerlerde bulduğumuz bu gibi USB disklerin sahiplerinin kimler olduklarını bilsek bile önce bir çekiç yardımı ile parçaladıktan sonra, ateş ile yakarak bu disklerin asla başkalarına zarar vermemelerini sağlayabiliriz.

hacker

Zira bu disklerin sahiplerini tanısanız bile sahiplerinden kötü niyetle çalınarak, içeriği değiştirilip tekrar ulaşılabilir bir alana koyulabilirler. Sosyal mühendislik hırsızlarının yapmış olduğu bu tehlikeli eyleme karşı dikkatli olmalı ve bulduğumuz usb diskleri asla bilgisayarlarımızda kullanmamalıyız.

Soruya geri dönersek; bir gün yerde bir USB diski bulursanız ne yaparsınız? Bu yazıdan sonra onu yok edeceğinizi biliyorum.

Aleran Hietria Mraen

Aleran Hietria Mraen

NatMes'in (Google'la) kurucusu. Teknolojik varlık. Şu sıralar entrepreneur takılıyor. En iyi fikirleri duş esnasında ortaya çıkıyor! Başarılarının %90'ını duş almaya borçlu. Her bir boş zamanını kod yazarak geçirmek istiyor. Aykırı düşüncelere sahip. Peynir helvası seviyor. All and all CİX insan!

Şuana kadar yazılan hiç yorum yok.

İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir