LunAtlas - Şimdilik Dünya İçin
Ekonomik krizi fırsata çevirmek Ekonomik krizi fırsata çevirmek
Son dönemlerde tüm dünyayı sarsan, alım gücünü zorlaştıran, tüketimi kısıtlayan ekonomik krizler yaşanıyor. Ülkelerin içinde bulundukları ekonomik krizi önlemek amacıyla uyguladığı birçok politika bulunuyor... Ekonomik krizi fırsata çevirmek

Son dönemlerde tüm dünyayı sarsan, alım gücünü zorlaştıran, tüketimi kısıtlayan ekonomik krizler yaşanıyor. Ülkelerin içinde bulundukları ekonomik krizi önlemek amacıyla uyguladığı birçok politika bulunuyor fakat bu politikalar belirli zamanlarda olumlu sonuç veriyor. Ekonomik krizler, şiddetli, orta ve zayıf olarak yaşanır ve bunlara bağlı olarak süresi değişir. Ekonomik krizlerin yaşanması ve atlatılması için tüm ülke yöneticilerinin ve vatandaşlarının birlikte hareket etmesi ve geçerli yaptırımlar uygulaması gerekir. Peki, ekonomik krizi fırsata çevirmek mümkün mü? Ekonomik krizi fırsata çevirmek belirli koşullarla mümkündür. Yaşanan her ekonomik kriz için, önlemler alınmalı, yeni fırsatlar elde edilmelidir. Peki bu ekonomik krizi fırsata çevirmek mümkün mü?

Ekonomik krizi fırsata çevirmek nasıl mümkün olur?

Ekonomik krizi fırsata çevirmek için maliye ve politika bakanlarının da söylediği gibi;

– Tüketimi azaltıp, üretimi artırmak ve üretilen tüm ürünleri dünya pazarlarında satışa sunmak,

– Yerli üretimler yapmak ve bu üretimleri aktif bir şekilde kullanmak,

– Teknolojide gelişim sağlamak ve ileriye dönük planlar yapmak,

– Dış ilişkileri gözden geçirmek

Gibi uygulamalar yapılmalı ve krizler fırsata çevrilmelidir. Gerekli tüm plan ve uygulamalar yapıldıktan sonra yaşanan her ekonomik kriz fırsata çevrilebilir.

Ekonomik krizleri kolay atlatmanın yolları

Yaşanan her ekonomik kriz farklı bir sebepten dolayı yaşanır ve son dönemlerde yaşanan ekonomik krizin başlıca sebebi dış ülkelerle olan iletişim bozukluklarıdır. Doların artması ABD’nin Türkiye ve diğer ülkelerle yaşadığı problemlere bağlıdır ve bu sebeple ekonomik krizin önlenmesi için dolar üzerine bir yaptırım uygulanması gerekir. Doların artışının önlenmesi ve ekonomik krizin atlatılması için ülkelerin birlik olması ve alışverişlerini yerli para birimleri üzerinden gerçekleştirmesi gerekir. ABD’ ye karşı kararlı bir tutum içine girilmeli ve tüm ülkelerin beraber hareket etmesi gerekir.

Ekonomik krizde yapılmaması gerekenler

Ekonomik kriz yaşanırken, tüketimin artmaması, bunun yerine azalması gerekir. Tüketim azalmalı ve üretim hızlı bir şekilde artmalıdır ve üretim hızına bağlı olarak pazarlar geliştirilmelidir. Fazla harcama yapmak, ekonomik krizi etkileyecektir ve bunun yanında bireysel hareket etmek ülkeyi daha zorlu bir duruma sokacaktır. Bu yüzden tüm vatandaşlar aynı istikrarda olmalı ve bireysel hareket etmemelidir.

Avatar

Beril Onan

Şuana kadar yazılan hiç yorum yok.

İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir