LunAtlas - Şimdilik Dünya İçin
Girişimciler için fırsat yaratmak Girişimciler için fırsat yaratmak
5
Bu yazımda sizlere, girişimcinin kim olduğundan, sorumlulukları ve niteliklerinden bahsetmeyeceğim. Burada üzerinde durmak istediğim asıl konu; girişimde bulunmak isteyen insanların nasıl desteklenebileceği ve devlet,... Girişimciler için fırsat yaratmak

Girişimci, bir sıfır bir, girişimci nasıl olunur, girişimcinin el kitabı, girişimci olmak için ne kadar genç olmalıyım, girişim, girişmek, giriş……

Bu yazımda sizlere, girişimcinin kim olduğundan, sorumlulukları ve niteliklerinden bahsetmeyeceğim.

Burada üzerinde durmak istediğim asıl konu; girişimde bulunmak isteyen insanların nasıl desteklenebileceği ve devlet, belediyeler, bağlı işletmelerin girişimcilere nasıl yardımcı olabileceğidir?

Öncelikle girişimci hakkında kendime göre bir tanımlama yapmak istiyorum:

Girişimci Nasıl Olmalı?

Girişimci; yapmayı hedefleyen ve hedeflediği amaca hizmet etmeyi tercih eden cesaretli insandır.

İş yapabilmek için maddi kaynağı olan her bir birey doğrudan yatırımcı olabilir ancak yatırımcıdan farklı olarak her girişimcinin yardıma ihtiyacı vardır. Girişimci olmanın ilk kuralı ise bu durumu; yani yardıma ihtiyacı olduğunu/olacağını kabul etmektir.

Bir ülkenin atardamarı girişimcileridir. En ufak işletmelerden, dijital başlangıçlara kadar hedefleri ne olursa olsun tüm girişimciler her şeyi yönetebilme ve başarabilme gücünü kendilerinde bulmalıdırlar. Bu gücü tecrübelerinden değilse de azimlerinden alabilmelidirler. Zira bir girişimci tecrübeli olmadığı alanlarda deneyimli bireyler ile çalışabilir. Bilginin büyük bir hızla yayıldığı günümüzde her konuda tecrübeli olmak mümkün değildir. Lakin tutkulu, azimli, odaklı, disiplinli ve şevkli olmak mümkün ve gereklidir.

Coca Cola, Facebook, McDonald’s gibi markalar hevesli girişimciler tarafından yaratılmış eser değerinde şirketlerdir. Ancak bilmelisiniz ki başarılı olanlar kadar başarısız da olan birçok girişimci vardır. İstatistikler, kurulan işletmelerin %50’sinin beş yıllarını dolduramadan kapatıldıklarını göstermektedir. Elbette girişimci olabilmek için başarısız olabilme riskini göze alabilmek gerekir ancak yine de tutku, azim, odak ve şevk ile ilk beş yılda hayatta kalabilecek bir işletme kurabilmek ve istatistiklerin dışında kalmak mümkündür.

Girişimcinin İhtiyaçları

Kendi fikirlerime göre; girişimcinin faaliyette bulunabilmek için gerekli ihtiyaçları şöyle sıralanabilir.


  • Girişimci şirketimizin yasal faaliyeti için bir “Mali Müşavir” aracılığı ile “Şirket Kurulumu”.

  • Eğer gerekliyse girişimci şirketimiz için kullanabileceğimiz bir “Şirket İkameti”.

  • Yeni, ufak girişimci şirketimizi yönetebilmek ve gelir, gider, finans durumumuzu net bir şekilde takip edebilmek için küçük tatlı bir “Şirket Yönetim Yazılımı”.

  • Tanıtımımızı yapabileceğimiz, net, güvenli ve arama motorlarına uyumlu bir internet websitesi. Eğer girişimci şirketimiz internet üzerinden satış yapıyor ise bir e-ticaret websitesi.

  • Şirketimizin ihtiyacı var ise “E-Fatura Sistemi”.

  • Yine eğer girişimci şirketimizin ihtiyacı var ise kartvizit, broşür, afiş, fatura, zarf ve benzeri ürünler için “Matbaa Hizmetleri”.

Devlet, Belediyeler ve Bağlı İşletmeler Girişimci İnsanlara Nasıl Destek Olabilirler?

Mali Müşavir & Şirket Kurulumu

Günümüzde Mali Müşavir danışmanlığı ile şirket kurulum masrafları girişimci insanlar için gereğinden çok yüksek rakamlara yapılmakta. Şirket kurumu masraflarından sonra her ay alınan müşavirlik işletme defteri tutma ve hizmet masrafları ise cabası. Girişimciler için bu yönde devlet, belediyeler ve bağlı işletmeler tarafından yapılabilecek yardımlar hiç şüphesiz ki girişimciye çok büyük bir destek sağlayabilir.

Bununla birlikte 28 yaşın altında olan girişimcilere verilen bir senelik ücretsiz Bağkur desteği çok teşvik edici olsa da bu hizmetin kapsamının geliştirilmesi, yaş değerinin arttırılması ve girişimci şirkete alınacak ek çalışma arkadaşlarının da Sosyal Güvenlik haklarının ücretsiz sağlanması girişimciye çok büyük bir yardım olabileceği gibi aynı zamanda motivasyon kaynağı olacaktır.

Şirket İkameti

Girişimci için ev-ofis (homeoffice) dışında yapılabilecek çok farklı alternatifler var. Ben İstanbul’da ikamet ediyorum ve toplu taşımayı sık kullanıyorum. Devletimiz, belediyelerimiz çok harika yapıtlar ve saray gibi büyüklükte metro istasyonları yapmaktalar. Ancak baktığımda bu istasyonların içi o kadar boş ve o kadar büyük alanlara sahip ki… Binlerce metrekare asla kimsenin ayak basmadığı alanlara sahip olan 4 katlı metro istasyonları var. Ve bütün bunlar sadece benim bu toplu taşıma sistemini kullanırken tespit edebildiklerim. Bu istasyonlara hazır duvarlar konulabilir, sosyal çalışma ortamları bu istasyonlarda sağlanabilir.

Zeytinburnu – Halkalı, Zeytinburnu – Sirkeci hattı üzerinde gerek araç ile gerek toplu taşıma yolu ile çok sık gidip gelmekteyim. Etrafta kullanılmayan o kadar çok artık metruk hale gelmiş boş fabrikalar, binalar görmekteyim ki… Yüzbinlerce metrekare iş alanı… Neden atıl halde? Bu alanların herhangi bir renovasyon çalışması yapılmasına da gerek olmadan  güvenli şekle getirilmesi -çökme riski olmaması şartıyla- tamamen olduğu haliyle girişimcilerin kullanımına açılması mümkün.

Bir grup gencin ellerine sıva ve boya alıp buraları kendilerince yenilemeleriyle güzel bir çalışma alanı sağlanabilir. Yeter ki bu alanlar için kullanım hakkı sağlansın.

Şu anda öğrencilerin ya da gençlerin ücretsiz Wi-Fi kullanabildikleri bazı cafelerde saatlerce çalıştıklarına şahit oluyorum. Burada konforsuz ve gürültülü alanlarda çalışıyorlar. Üstelik bunun için harcama yapmaları gerekiyor.

Atıl alanların girişimciler için kullanılması

Bazı semtlerde sanal ofis olarak kiralanabilen çalışma alanları da bulmak mümkün ancak bu durum girişimciler için büyük maliyet yaratmakta. Girişimin mali anlamda yük sahibi olması değil, desteklenmesi gerekiyor. Neden zaten var olan alanları onlar için sağlamayalım? Üstelik burda yiyecek- içecek çok cüzi miktarlarda satılabilir ya da insanların evden yiyecek getirmesi desteklenebilir. Her anlamda iş alanı yaratmak ve yenilikçi fikir üretmek mümkün. Bunun yapılmasına engel hiçbir durum göremiyorum.

Bir örnek vermem gerekirse; Zeytinburnu Marmaray istasyonuna yakın, sahile inen yolda eski Zeytinburnu Belediye Binası var ve yıllardır kullanıldığına şahit olmadım. Her gün o boş ve metruk binaların önünden geçen yüzlerce insan var. Üstelik bu yerler çok merkezi ve ulaşımı kolay bir konumda.

Bina kullanım alanı açısından çok geniş kapasiteye sahip ve etrafında aynı tasarımda iki bina daha var. Lokasyon ise yüksek miktarda elektrik enerjisine ve kaliteli yüksek internet hattına sahip.

Eğer girişimciler için kullanıma açılırsa bu lokasyon mükemmel bir kültürel ve vizyoner kapasiteye sahip topluluğu barındırabilir.

Normal şartlarda genç girişimcilere yönelik bir bina ya da mekan sağlanmak istenilse büyük maliyet desteği gerekir. Ancak buna kesinlikle ihtiyaç olmadığına inanıyorum.

Güzel İstanbulumuzda özenle yapılmış ve kullanılmayan, metruk halde bulunan bu yapıları ve alanları girişimci gençlerimizin canı gönülden vermek isteyecekleri emeklerle topluma yeniden kazandırabiliriz.

Şirket yönetim yazılımı

Şirket yönetimi için birçok yazılım var ancak herkes muhasebecilik terimlerine aşina değil. Özellikle yeni mezun olmuş girişimciler. Bilişim şirketlerinin basit bir şirket yönetimi arayüzü, girişimcilerin; şirketlerini kontrol edebilecekleri, gelir-gider ve ödeme takibi yapabilecekleri basit bir yazılım üretmesi ve bunu girişimcilerin kullanımına ücretsizce sunması ço da zor bir şey değil.

Şirket ikameti konusunda belirttiklerimi devlet, belediyeler ve bağlı işletmeler sağlarlar ise zaten bu topluluğun içinde birbirlerinin işlerini kolaylaştırarak imece usulü çalışabilen insanlar olacaktır.

Web sitesi ve E-Ticaret Web sitesi

“Şirket İkameti” başlığı altında yazdıklarım gibi bir sistem mümkün sağlanır ise girişimciler bu konuda zaten birbirlerine yardımcı olabileceklerdir. Çünkü bu gibi bir projede amaç birbirlerine yardım eden ve birlikte büyümeyi, başarılı olmayı hedefleyen bir topluluk yaratmaktır.

NatMes'ten girişimcilere tam destek!

İsteyen girişimciler, yine girişimcilik ile kurulmuş ve başarılı olmuş aynı zamanda girişimcilere destek olmak konusunda cömert bir yaklaşım benimsemiş bir şirket olan NatMes ile iletişime geçerek, kendilerine mükkemmel bir web sitesi yada e-ticaret web sitesi yaptırabilirler.

E-Fatura sistemleri

Günümüzde artık bankaların bile sağladığı e-fatura sistemleri aracılığına bir kolaylık getirilmeli. Bu sistemleri kullanırken ödenen aylık hizmet bedelleri, fatura başına kesilen kontör ve e-mühür masraflarında girişimcilere bir kolaylık sağlanabilir ve kullanımı dahada kolaylaştırılabilir.

Matbaa hizmetleri

Matbaa hizmetleri de ayrı ve standartı olmayan bir problem. Her matbaa farklı ücretlerde ve şekillerde çalışıyor. Matbaa hizmetleri için de Devlet, Belediyeler ve Bağlı İşletmeler girişimci topluluğuna büyük kolaylık sağlayabilirler.

İŞKUR

İşkur

Kendi işini kurmak isteyen insanlar için hibe ve kredi yardımı yapan İŞKUR yukarıda bahsetmiş olduğum bazı konulara dolaylı yoldan çözüm sağlıyor olsa da bu işlem çok bürokratik, soğuk ve bir girişimci için yeterli motivasyonu sağlamayan bir şekilde yapılıyor.

Genç girişimcilerin asıl ihtiyacı; bir yol gösterici ve daha önce kendisiyle aynı yollardan geçmiş olan bir önderdir. Asıl motivasyon kaynağı para, kredi ve denetim değil kendisini gerçekten anlayan ve gelecekte başına gelme ihtimali olan zorluklar ve mücadelelerden başarıyla çıkmış tecrübe sahibi ve ilham olabilecek insanlardır. Maalesef İŞKUR bu konuda yetersiz kalmaktadır. Zira burada girişimci için bahsetmiş olduğumuz gerçek motivasyon; yaşadığı ülkeye artı bir değer kazandırmak amacı ile bir baba oğul muhabbetine sahip olurmuşcasına bir kılavuzdan alacağı destektir.

Bu ilişkiyi oluşturmak da yukarıda kurulması gerektiğini belirttiğimiz topluluk ile mümkün olur.

Son Düşünceler

Bütün bu belirttiğim kolaylıkları genişletebilir, üzerlerinde uzun uzun konuşabiliriz. Benim düşündüklerimden daha iyileri düşünülebilir ve hayata geçirebilir. Unutulmamalıdır ki, girişimci bir milletin can suyudur. Girişimcilere sahip çıkılmalıdır, yeni gelen, yetişen neslin, gençlerimizin işleri kolaylaştırılmalıdır.

Bu konuda milleti bir arada tutmak ile görevli olan Devlet, Devletin yönetiminde milletin hizmetinde olan Belediyeler ve bu Belediyelere bağlı olan İşletmeler girişimcilerin her zaman yanında olmalıdır.

Benimle iletişime geçmek ve genç girişimci arkadaşlarımıza nasıl daha fazla yardımcı ve yararlı olabileceğimizi görüşmek isteyenler için ulaşabileceğiniz hesaplarım aşağıdaki gibidir;

Aleran Hietria Mraen

Email: aleran@mraen.com

LinkedIn: https://www.linkedin.com/in/aleran-hietria-mraen/

Aleran Hietria Mraen

Aleran Hietria Mraen

NatMes'in (Google'la) kurucusu. Teknolojik varlık. Şu sıralar entrepreneur takılıyor. En iyi fikirleri duş esnasında ortaya çıkıyor! Başarılarının %90'ını duş almaya borçlu. Her bir boş zamanını kod yazarak geçirmek istiyor. Aykırı düşüncelere sahip. Peynir helvası seviyor. All and all CİX insan!

Şuana kadar yazılan hiç yorum yok.

İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir