LunAtlas - Şimdilik Dünya İçin
Kataraktın belirtileri ve tedavisi Kataraktın belirtileri ve tedavisi
Katarakt gözle ilgili bir bozukluktur. Göz bebeğinin arkasında bulunan göz merceği saydamlığını kaybettiğinde matlaşır. Bu durumda göz görme yetisinin bir kısmını kaybederek bulanık görmeye... Kataraktın belirtileri ve tedavisi

Katarakt gözle ilgili bir bozukluktur. Göz bebeğinin arkasında bulunan göz merceği saydamlığını kaybettiğinde matlaşır. Bu durumda göz görme yetisinin bir kısmını kaybederek bulanık görmeye başlar. Katarakt, halk arasında perde ya da aksu olarak da adlandırılır. Katarakt çoğunlukla orta yaşlı insanlarda görülür. Bunun dışında ise; bebeklerde, diyabet hastalarında, göze alınan darbeler sonucunda da görülebilir. Bebeklerde görülen katarakt kalıtımsal da olabilir.

Kataraktın belirtileri

Katarakt bir anda oluşan bir hastalık değildir. Yavaş yavaş oluşur. Kataraktta göz sulanmaz veya kızarmaz. Fark etmek için ise belirtilerinin bilinmesi gerekir. Bu belirtiler; görmede azalma meydana gelmesi, ışığa hassasiyet oluşması, cisimleri çift görmeye başlanması, okumada zorluk çekme ve renkleri soluk olarak görmedir. Kataraktın tedavisi gözlükle ya da ilaçla sağlanamaz. Katarakt ilerleyebilir ve bu da önlenemez. Katarakta en etkili ve kesin çözüm ameliyat olmaktır. Ameliyat olunmadığı sürece katarakt kişinin hayatını etkileyebilir. Ve bu da onun için tehlike oluşturabilir. Katarakt tedavisi geciktirilirse ameliyat işlemi zor hâle gelebilir. Bu yüzden en kısa sürede doktora gösterilmeli ve tedavi olunmalıdır.

Katarakt tedavisi nasıl olur?

Kataraktın belirtileri ve tedavisi hususunu incelediğimizde; tedavi konusu günümüzün gelişmiş yöntemleri sayesinde ağrı ve acı olmadan yapılmaktadır. Ameliyat sayesinde giderilmektedir. Katarakt ameliyatı yorucu bir süreç değildir. Ameliyat sırasında göze anestezi uygulandığı için hasta acı hissetmez. Ameliyatın süresi ise yarım saatten fazla olmadığı için anestezi etkisini kaybetmez. Her ne kadar katarakt ameliyatı basit gibi görünse de aslında fazlasıyla titizlik ve dikkat gerektirir. Eğer ameliyat yapılacak yer yeterince temiz olmazsa veya uzman bir doktor tarafından yapılmazsa tehlikeli olabilir. O yüzden ameliyat için en iyi şartlar gerekmektedir.

Katarakt ameliyatı

Katarakt ameliyatı olacak kişinin önce gözü sonra da durumu incelenir. Ve ona göre bir teknik belirlendikten sonra ameliyata başlanır. Katarakt tedavisi, gözdeki katarakt olan lensin gözün içindeki saydam lens ile değişmesiyle olur. Eğer yapay lens kullanılmazsa hasta gözlük kullanmak zorunda kalacaktır.

Ameliyat sonrasında ise hasta fazla ışık bulunan yerlere girmemelidir. Mikrop kapmamasını sağlamak içinse hastanın ellerini sürekli temizlemesi ve yüzünden uzak tutması gerekir. Ayrıca göze dokunulmamalı ve bastırılmamalıdır.

Avatar

Beril Onan

Şuana kadar yazılan hiç yorum yok.

İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir