LunAtlas - Şimdilik Dünya İçin
Koşuya bir de buradan bakın Koşuya bir de buradan bakın
5
Öncelikle ”koşu ” kavramı nedir? Koşu; kimimiz için yalnızca bir spor dalından ibaretken, kimimiz için bir sağlık veya bir tutku halinde tanımlanabiliyor. Bu kavram... Koşuya bir de buradan bakın

Öncelikle ”koşu ” kavramı nedir? Koşu; kimimiz için yalnızca bir spor dalından ibaretken, kimimiz için bir sağlık veya bir tutku halinde tanımlanabiliyor. Bu kavram kişiye göre değişkenlik göstermesine karşın, standart kalıplardan çok daha fazla mesaj verdiği açık. Koşu sadece fiziksel anlamda bir yetkinlik değil, tüm bedene etkisi olan bir spor dalı. Koşarken hem vücudumuza hem de zihnimize iyilik etmiş oluyoruz. Peki bu koşu nasıl oluyor? Koşarken nelere dikkat etmeliyiz? Gelin, hep beraber koşuya dair detayları inceleyelim.

Koşuya başladığımızda vücudumuzda neler oluyor?

Koşmaya başlar başlamaz vücudumuzdaki kaslar besinlerden aldığımız depolanmış olan enerjiyi kullanmaya başlıyor. Daha sonra hücreler kaslarımızda olan mevcut glikojeni parçalamaya çalışıyor. Kalp atışı ve nefes alışverişi hızlanıyor. Böylelikle vücudunuza bolca oksijen depolamış oluyorsunuz. Vücut tam kapasite çalıştığından, kas ve iskelet sistemi sağlığınızı koruyor, aynı zamanda tüm kaslarınızı eşit miktarda çalıştırdığınızdan orantılı bir şekilde kilo da verebiliyorsunuz. Tüm bunların yanında enerjik ve özgür hissediyorsunuz. Koşarken nelere dikkat etmeliyiz? Gelin hep birlikte inceleyelim.

Koşarken nelere dikkat etmeliyiz?

Koşarken nelere dikkat etmeliyiz? sorusunun en önemli 4 cevabı…

1. Koşu Ayakkabısı

Koşuya başlangıçta fazla bir ekipman desteğine ihtiyacınız olmayacak. Ancak koşu esnasında oluşabilecek sakatlanma risklerine karşı kendinize ait bir koşu ayakkabısının olmasında muhakkak fayda var.

Koşmaya başlamadan önce kendinize kısa mesafeli, hafif tempolu, birkaç dakikalık (örneğin; sadece 20 dk koşacağım gibi…) motivasyon odaklı, kendi temponuzu koruyacak şekilde bir koşu planı yaparak harekete geçebilirsiniz.

2. Stretching

Koşmaya karar verdiğinizde olmazsa olmazlarınızdan birisi de stretching (ısınma ve germe hareketleri) yapmaktır. Stretching, sizi sakatlanma risklerinden koruyacak olan 2. büyük etkendir. Kasların esnemesine, konsantrasyonun artmasına, postürünüzün düzelmesine büyük katkı sağlar.

Antrenmana başlarken ve antrenman bitimlerinde 10 dakikalık ısınma germe hareketleri yapmak sizi oluşabilecek kas ağrılarına karşı koruyacaktır.

3. Beslenme

Koşuya başladığınızda midenizin tamamen dolu olmaması gerekiyor. Aksi takdirde koşu esnasında olası bir kramp veya mide bulantısıyla karşılaşabilirsiniz. Bu yüzden koşudan en az 2 saat önce yeme işleminizi tamamlamış olmanız gerekiyor.

Beslenme düzeni kişiden kişiye değişiklik gösterdiği gibi ağır yiyecekler tüketmemek de fayda var. Ayrıca beslenme ile koşuyu bir bütün halinde görürseniz, olduğundan çok daha çabuk yağ yakımı gerçekleştirebilirsiniz.

Koşu öncesi birkaç beslenme önerisi eklemek isterim;

  • 4 kaşık yulaf ezmesi, 1 adet muz, 5 kaşık yoğurt, tarçın, ceviz hepsini karıştırıp müsli şeklinde tüketebilirsiniz. (meyve veya kuruyemiş için başka seçenekler de kullanabilirsiniz)
  • Tam tahıllı tost ekmeğinizin içerisine peynir, salatalık, salam ekleyip basit bir tost yapabilirsiniz. (hatta içerisine haşlanmış bir adet yumurtayı da kesip ilave edebilirsiniz)
  • Tam tahıllı tost ekmeğiniz üzerine fıstık ezmesi veya reçel sürüp tüketebilirsiniz. (bu özellikle uzun mesafeli bir koşu yapacaksanız enerji açısından size destek sağlayacaktır)
  • Yulaflı omleti deneyebilirsiniz. 2-3 Adet yumurtayı 4 kaşık yulaf ile çırpıp tavada omlet şeklinde pişirebilirsiniz. (İsterseniz içerisine sevdiğiniz baharatları veya ince doğranmış sebzeleri de ilave edebilirsiniz.)

4. Uyku

Yorulan kaslarınızın yeniden toparlanıp ve gelişebilmesi için mutlaka yeterli düzeyde dinlenmeye ihtiyacı olacaktır. Özellikle koştuğunuz günlerde uyku düzeninize dikkat etmeye çalışın. En az 7-8 saat uyumaya gayret göstermelisiniz.

Koşmaya bir türlü başlayamıyorsanız bir motivasyona ihtiyacınız vardır

Koşuya başlamak isteyen biri koşmayı düşünse bile, aklında hep şu soru işaretlerinden birisi mutlaka vardır. ”Ya koşamazsam? Ya bir şey olursa? Benim o kadar da kondisyonum yok ki, daha önce hiç de spor yapmadım.”

Oysa koşu yapabiliyor olmak için bunların hiçbirine gerek duyulmuyor. Kişinin önce küçük hedefler koyup kendini motive etmesi güzel bir başlangıca sebep oluyor. Eğer ki kendinizi motive edemiyor veya tek başınıza koşmaktan keyif almıyor iseniz, bir koşu arkadaşı edinebilirsiniz. En yakın arkadaşınızla birlikte koşuya başlamak güzel bir motivasyon sağlayacağı gibi bulunduğunuz şehrin koşu gruplarını takip edebilir, birçok koşu arkadaşı edinebilirsiniz.

(Not: Bulunduğunuz şehirde muhakkak, belirli günlerde sizin gibi koşmayı seven ve yeni başlayanların bulunduğu koşu grupları vardır. Araştırmanızı öneririm.)

Buse Azizoğlu

Buse Azizoğlu

Yeni ve farklı şeyleri araştırıp keşfetmeyi seven, Spor aşığı birisi. Spor, sağlıklı yaşam, teknoloji, bilim ve kişisel gelişim konularına meraklı. Hep daha iyisini yapmayı hedefliyor. Boş zamanlarını dolu dolu yaşıyor. Pozitif yaşamı ve gülümsemeyi çok seviyor!

Şuana kadar yazılan hiç yorum yok.

İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir