LunAtlas - Şimdilik Dünya İçin
Yerli solunum cihazı üretimine geçildi Yerli solunum cihazı üretimine geçildi
5
Koronavirüs hastalığı ile mücadelede önem teşkil eden solunum cihazları hakkında, yeni bir gelişme meydana geldi. Yerli solunum cihazı için çok sayıda seri üretime başlandı.... Yerli solunum cihazı üretimine geçildi

Koronavirüs hastalığı ile mücadelede önem teşkil eden solunum cihazları hakkında, yeni bir gelişme meydana geldi. Yerli solunum cihazı için çok sayıda seri üretime başlandı. Üretimi Modül Gruba ait olan cihazlar, Mayıs sonuna kadar Sağlık Bakanlığı’na 5 bin adet olmak üzere teslim edilecek. Üretimine geçilen mekanik solunum cihazlarının, tamamıyla yerli ve milli bir üretim ürünü olduğu söylenirken, kısa sürede fayda sağlayacağı yönünde beklentileri de karşılıyor.

Yerli solunum cihazı üretimi konusunda problem yaşanıyor

Hemen hemen her ülkede ciddi boyutlarda yer gösteren Koronavirüs salgını için tıbbi malzeme eksikliği hissediliyor. Maske, koruyucu kıyafet, eldiven gibi eksikliklerin yanı sıra, en büyük sorunu solunum cihazı eksikliği teşkil ediyor. Koronavirüs teşhisi konulan hastalar, hastalığın ilerleyen aşamalarında solunum cihazına ciddi anlamda ihtiyaç duyuyor. Hastalığın hızlı bir şekilde yayılması ve zatürreye neden olması, hastalık solunum cihazına olan ihtiyacını arttırıyor.

Üretilecek olan yerli solunum cihazı, Türkiye’nin tıbbi malzeme yeterliliğine bir artı daha ekleyeceği yönünde konuşuluyor.

5 bin adet solunum cihazı teslim edilecek

Yapılandırılacak bu solunum cihazı üretimi çalışmasına aralıksız bir şekilde devam eden Modül Grup, Mayıs sonuna kadar 5 bin adet solunum cihazını Sağlık Bakanlığı’na teslim edeceğini açıkladı. Sağlık Bakanlığı çalışanları hastalığın önlemi için sosyal mesafe ve kişisel hijyen konusuna dikkat edilmesi gerektiğini dile getiriyorlar. Ancak öne sürülen yerli üretim solunum cihazı da hastalığın seyretmemesi için önemli bir çalışma teşkil ediyor. Bu sayede hastalık artışıyla karşı karşıya gelinse bile, cihazların yeterli sayıda olması tedaviye fayda sağlayacak.

Üretilen solunum cihazına isim verildi

Modül Grup, solunum rahatsızlığı problemleri için donanımlı olarak üretime geçtiği mekanik ventilatör’e ”Oxivent” adını verdi. Bu cihaz bebek, çocuk veya yetişkin ayırt etmeksizin, acil durumlarda hastaya yeterli oksijeni vermeyi sağlayacak. Geniş programlı, dijital manometreli olan cihaz, oldukça hafif olacak. Cihazın taşınabilir olması ise bir diğer avantajlı özelliklerinden.

Ventilatör cihaz, birçok beklentiyi karşılayacak düzeyde ve oldukça seri bir şekilde üretiliyor. Yerli üretim solunum cihazı sayesinde hastalığın azalması ve kontrolünün sağlanması bekleniyor.

Buse Azizoğlu

Buse Azizoğlu

Yeni ve farklı şeyleri araştırıp keşfetmeyi seven, Spor aşığı birisi. Spor, sağlıklı yaşam, teknoloji, bilim ve kişisel gelişim konularına meraklı. Hep daha iyisini yapmayı hedefliyor. Boş zamanlarını dolu dolu yaşıyor. Pozitif yaşamı ve gülümsemeyi çok seviyor!

Şuana kadar yazılan hiç yorum yok.

İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir