LunAtlas - Şimdilik Dünya İçin
Tavlanın Analitik Düşünmeye Etkisi Tavlanın Analitik Düşünmeye Etkisi
5
Tavla oyunu bu zamana kadar en çok tartışılan oyunlardan biri… Tavlada zeka ve şans faktörü sürekli olarak kıyaslanıyor. Bu konudaki yaygın anlayış genellikle tavlanın... Tavlanın Analitik Düşünmeye Etkisi
Tavla Eğitim Platformu Logo

Tavla oyunu bu zamana kadar en çok tartışılan oyunlardan biri… Tavlada zeka ve şans faktörü sürekli olarak kıyaslanıyor. Bu konudaki yaygın anlayış genellikle tavlanın evde ya da kafelerde oynanan basit bir oyun olarak görülmesi.

İşte tavladaki bu yaygın anlayışı dönüştürmek için Tavla Eğitim Platformu’nu kuran, İstanbul genelinde ”Klasik Tavla Turnuvaları” düzenleyen, modern tavla ve klasik tavla üzerine kitaplar yazan, ”Tavla bir zeka sporudur” anlayışını önce Türkiye daha sonra da tüm dünya üzerinde yaymayı amaçlayan sayın Alparslan Göktay’ın Tavlanın Analitik Düşünmeye Etkisi konusunda yazdıklarını aşağıda iletiyorum.

Tavlayı öğrenmek ve varolan bilgisini geliştirmek isteyen herkese ışık olması dileğimle…

Alparslan Göktay

Tavla aynı hayat gibidir. İçinde birçok sürprizi barındırır. Tavla bir problem karşısında birden fazla çözüm yolu olduğunu anlamamızı ve içlerinden en iyisini bularak problemi çözmemizi ya da en az zararla atlatmanın yollarını öğrenmemizi sağlar.

Alparslan Göktay

Tavla Bir Zeka Sporudur

Tavla oyunu bizim analitik düşünce yeteneğimizi, problemlere karşı çözüme odaklanmamızı öğretir. Gençlerimiz bilinçli tavla oynamaya ne kadar erken yaşlarda başlarsa analitik düşünme yetenekleri o kadar artar. Tavla zarla oynanan bir zeka sporudur. Burada farklı olan genellikle zarlar atıldığında birden çok (oyunun çok az kısmında mecburi hamleler olabilir) oynama seçeneklerinizin olmasıdır. Örneğin açılışta bir bir atarsanız, en iyiden en kötüye 32 farklı oyun oynama seçeneğinden birini oynarsınız. Attığınız zara göre kendinizin belirlediği strateji ve taktiklere göre oynarsınız. Aklınız ve gözünüz daima tavlanın içerisindedir ve bu da çağımızda çok yaygın olan dikkat dağınıklığına faydalı olabilir.

Tavlanın analitik düşünmeye etkisi çok yüksektir. Yabancı birçok ülkede özellikle Japonya’da ilkokul 1. Sınıfta GO dersleri, 3. Sınıfta ise tavla dersleri “Beyin Geliştirme Vakfı” tarafından öğrencilere verilmektedir. Kuzey Avrupa ülkelerinde üniversitelerde tavla kulüpleri mevcuttur. Tavlayı bilinçli ve analitik düşünme yöntemi ile oynadığınızda beyniniz devamlı çalışır, bulmacalardaki gibi belirli süre sonra tekrarlar oluşmaz. Pulların o anki konumuna ve gelen zarlara bağlı olarak milyonlarca farklı kombinasyon vardır. Bu da yaş aldığımız zamanlarda bile beynimizin birçok rahatsızlığa yakalanmasını geciktirir.

Uluslararası tavla turnuvalarına katılan sporcular rakiplerini tanımaya ve rakiplerinin oyun tarzlarını çözmeye çalışırlar, bu çalışmalar bile önemli birer beyin aktiviteleridir. Tüm bu çalışmalar ülkemizde pek yaygın olmadığı için uluslararası tavla turnuvalarında pek başarılı olamıyoruz. Sadece 1 kere elde ettiğimiz Dünya şampiyonluğumuz var.

Tavla Eğitim Platformu’nun Amacı

Tavla Eğitim Platformu olarak genç nesilleri bilinçli tavla ile tanıştırarak onların seviyeli ve güvenli ortamlarda ileride uluslararası başarılar kazanacak pırıl pırıl bir nesil olarak yetiştirmek istiyoruz. Bu amaçla üniversitelerde kulüp bazında başlayarak bilinç tavlayı öğretmeyi planlıyor ve tavlanın analitik düşünmeye etkisi konusunda pozitif bir süreç geliştirmeyi amaçlıyoruz.

Tavla Eğitim Platformu kurucusu sayın Alparslan Göktay, bilinçli tavlanın daha geniş kitlelere ulaşması amacıyla Youtube’da tavla dersleri vermektedir. Aynı zamanda tavla ile ilgili 2 kitabın yazarıdır.

Fatma Bayraktar

Fatma Bayraktar

Hayal kuran bir dünyalı. Edebiyat, sinema, felsefe, spiritüalizm konularının araştırıcısı. Eski bir insan kaynağı, yeni bir içerik ve teknoloji yaratıcısı olma yolunda ilerliyor. Hikayeler anlatıp yazıyor. LunAtlas'ı bilginin kaynağı haline getirmek amacıyla çalışıyor.

  • Avatar

    Alparslan Göktay

    28 Nisan 2020 #1 Author

    Tavla bir problem karşısında birden fazla çözüm yolu olduğunu bulmamızı ve içlerinden en iyisini bularak problemi çözmeyi ya da en az zararla atlatmanın yollarını öğretir. Tavla oyunu bizim analitik düşünce yeteneğimizi geliştirirken, problemlere değil çözüme odaklanmamızı öğretir. İçerisinde taktik, plan, strateji ve matematik barındırır.  Gençlerimiz bilinçli tavla oynamaya ne kadar erken yaşlarda başlarsa analitik düşünme yetenek.

    Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir