LunAtlas - Şimdilik Dünya İçin
Türk Lirası neden değer kaybeder? Türk Lirası neden değer kaybeder?
Türk Lirasının son aylarda yaşadığı değer kaybı sonrasında, bir para biriminin neden değer kaybı yaşadığına dair sorular da gündeme hakim olmuştur. Türk Lirasında yaşanan... Türk Lirası neden değer kaybeder?

Türk Lirasının son aylarda yaşadığı değer kaybı sonrasında, bir para biriminin neden değer kaybı yaşadığına dair sorular da gündeme hakim olmuştur. Türk Lirasında yaşanan bu değer kaybı belirli kriterler baz alınarak açıklanabilir. Fakat en önemli etkenin, arz ve talebe göre belirlendiğini söyleyebiliriz. Peki, Türk Lirası neden değer kaybeder? maddeler ile açıklayalım.

Türk Lirası enflasyon değeri

Enflasyon değerinin bir ülkede yüksek ve bir ülkede düşük olması durumunda, enflasyon değeri düşük seviyede olan ülke para birimi, diğer ülkeye göre daha değerli olacaktır. Enflasyon kavramı, bir ülkenin yerli üretimindeki fiyatların artmasına ve ülke para biriminin diğer ülke para birimleri karşısında değerinin düşmesine zemin hazırlayan bir etkendir. Bu nedenle, çok yüksek enflasyona sahip olan Türk lirası para biriminde değer kaybı yaşanıyor.

Faiz oranları

Faiz oranları Türk Lirası değer kaybı konusunu direkt olarak etkiler. Faiz oranı, bir ülkedeki para birimine olan arzın oransal değerini tanımlıyor. Faiz oranı yüksek bir ülkenin para birimindeki değer, faiz oranı düşük ülkeye kıyasla yüksek olacaktır. Faiz oranının yüksek olması, yatırımcılar açısından daha fazla getiri anlamı taşıdığı için, arz bu doğrultuda artış gösterir ve para birimi değer kazanır.

Cari açık

Ödemeler dengesinin bir hesabı olarak tanımlayabileceğimiz cari işlemler, dış ülkelerle yapılan alışverişin bir denge tablosu işlevini görecektir. Bir ülkenin cari işlemlerinde açık olması durumunda, dengeler altüst olmuş ve dış ülkelerle olan alışverişlerde cari açık ortaya çıkmış demektir. Ülkede cari açık oluşması ve bunun zaman içerisinde giderek katlanması durumunda, döviz arzı artacak ve bunun sonucunda ülkenin para birimi değer kaybedecektir. Türkiye’nin tepe noktasına vuran cari açığı nedeniyle, Türk Lirası büyük oranda değer kaybetmiştir.

Kamu borcu

Bir ülkenin fazla borçlanması, temerrüt yani borçları ödeme direnci oluşturabileceği için, yabancı yatırımlar olumsuz olarak etkilenirler. Ülkeye yatırım yapılmaması, ülkenin fazla borçlarını kapatmasına engel oluşturur. Ayrıca yüksek kamu borcunun enflasyonu yükselten bir etkisi bulunuyor. Devletin bu kamu borcunu kapatabilmek adına piyasaya sıcak para sürme yolunu izlemesi halinde, enflasyon artış gösterir. Bu durumda da Türk lirası değer kaybı yaşar.

Türk Lirası istikrarı

Bir ülkenin ekonomik ve politik istikrarının yatırımcıların gözünde önemi büyüktür. Yabancı yatırımcılar ülkede ekonomik ve siyasi istikrar görmedikleri zaman, yatırımlarını ülkeden çeker ve bu durumda para biriminde değer kaybı yaşanır.

Fatma Bayraktar

Fatma Bayraktar

Hayal kuran bir dünyalı. Edebiyat, sinema, felsefe, spiritüalizm konularının araştırıcısı. Eski bir insan kaynağı, yeni bir içerik ve teknoloji yaratıcısı olma yolunda ilerliyor. Hikayeler anlatıp yazıyor. LunAtlas'ı bilginin kaynağı haline getirmek amacıyla çalışıyor.

Şuana kadar yazılan hiç yorum yok.

İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir