LunAtlas - Şimdilik Dünya İçin
Türkiye’nin ilk elektrikli otomobili için 5 yıllık tescil! Türkiye’nin ilk elektrikli otomobili için 5 yıllık tescil!
5
Türkiye’ye ait ilk elektrikli ve bağlantılı otomobil girişimini başlatmasıyla bilinen Türkiye’nin Otomobili Girişim Kulübü (TOGG), Avrupa Birliği Fikri Mülkiyet Hakları Ofisi (EUIPO) tarafından 5... Türkiye’nin ilk elektrikli otomobili için 5 yıllık tescil!

Türkiye’ye ait ilk elektrikli ve bağlantılı otomobil girişimini başlatmasıyla bilinen Türkiye’nin Otomobili Girişim Kulübü (TOGG), Avrupa Birliği Fikri Mülkiyet Hakları Ofisi (EUIPO) tarafından 5 yıllık tescil hakkı elde etti. Bu gelişmeyle birlikte araçların iç ve dış tasarım mülkiyet hakları tamamen Türkiye’ye ait olup,  herhangi bir kopyalama  işlemine izin verilmeyecek. Türkiye’nin ilk elektrikli otomobili için, Asya ve Amerika adına hazırlanan tasarım tescil başvurularının ise 2020 yılında tamamlanmış olması bekleniyor.

Türkiye’nin ilk elektrikli otomobili için 3 Boyutlu tasarım girişimi

150 bin saatlik çalışma ile otomobilin tasarımını tamamlayan TOGG tasarım ve mühendislik ekibi, bu gelişmeyle önemli bir ilke imza attı. Türkiye’den ve dünyadan başvuruları alınan toplam 18 tasarım evi, belirlenen 6 farklı kriter ile göz önüne alındı. Uygunluğu düşünülerek yüksek puan toplayan 3 tasarım eviyle anlaşma gerçekleşti.Otomobil satın alma davranışları üzerine yapılan araştırma sonuçları doğrultusunda ön plana çıkan tasarım kılavuzu, tasarım evleri ile paylaşıldıktan sonra 2 boyutlu tasarım yarışması aşamasına geçildi. 4 aşamadan oluşan yarışma 6 ay boyunca devamını sürdürdü. 100’ün üzerinde farklı tema incelenme sürecine alındı. Tüketiciler üzerinde yapılan araştırmalarda beklenti sonuçları doğrultusunda, tasarım evlerine geri dönüşüm sağlandı. Türkiye’nin ilk elektrikli otomobiline yapılan iç ve dış tasarım çalışmaları geniş kitleler üzerinde klinik olarak test edildi. Meydana gelen sonuçlar analizinde, TOGG tasarım ekibi tarafından yeniden endüstrileşmeye  uygun olup olmadığı değerlendirildi. Sürecin sonunda Pininfarina tasarım evi iş ortağı seçilerek, 3 boyutlu tasarım aşamasına geçilmiş oldu.

Türkiye’ye özgü figürler kullanıldı

Bu oluşum yalnızca Türkiye’de değil dünyanın farklı ülkelerinde de beğeni kazanarak, kendine özgü bir tasarım diliyle ortaya çıktı. Türkiye’nin ilk elektrikli otomobili için, yenilikçi tasarımında Anadolu topraklarından gelme olan lale figürlerinden kullanıldı. Ön ızgarasına, jantlarına ve iç mekan detaylarına lale figürleri yerleştirilerek, çok eskilerden gelip devam eden kültür mirasımız, modern bir tasarımla buluşturulmuş oldu. 2022 yılında 5 farklı modelde piyasaya çıkarılacak olan otomobil, gelişmiş bataryası ve termal özellikleriyle ön plana çıktığı gibi aynı zamanda otonom sürüş teknolojisine sahip olacak. Elektrikli motorla çalışan otomobilin, emisyon salgılamaması bekleniyor. Kolaylıkla ev, ofis veya istasyonlarda sarj edilebilecek.

Buse Azizoğlu

Buse Azizoğlu

Yeni ve farklı şeyleri araştırıp keşfetmeyi seven, Spor aşığı birisi. Spor, sağlıklı yaşam, teknoloji, bilim ve kişisel gelişim konularına meraklı. Hep daha iyisini yapmayı hedefliyor. Boş zamanlarını dolu dolu yaşıyor. Pozitif yaşamı ve gülümsemeyi çok seviyor!

Şuana kadar yazılan hiç yorum yok.

İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir