LunAtlas - Şimdilik Dünya İçin
Yıldız haritası nasıl ortaya çıktı? Yıldız haritası nasıl ortaya çıktı?
Astrolojide yıldız haritası olarak bilinen ”Doğum Haritası” güneş merkezli sistem yerine dünya merkezli sistemi kullanmaktadır. Güneş merkezli sisteme Galileo’nun 1906 yılında teleskopu keşfetmesi ile... Yıldız haritası nasıl ortaya çıktı?

Astrolojide yıldız haritası olarak bilinen ”Doğum Haritası” güneş merkezli sistem yerine dünya merkezli sistemi kullanmaktadır. Güneş merkezli sisteme Galileo’nun 1906 yılında teleskopu keşfetmesi ile geçilmiştir. Bu keşif ile yıldız haritasının ortaya çıkışı ve tarihte astrolojinin incelenmesi amacı ile yapılan astroloji havuzlarının önemi fazlasıyla artmıştır. Bu havuzların geniş bir yüzü ve belirli bir derinlikleri vardır. Gökyüzünün bu havuzlara yansıması ile oluşan görüntüden yıldızların arasındaki açıyı ölçmek için kullanılmışlardır. Tüm gezegenlerin yıldız haritası üzerinde birbirleri ile oluşturdukları konumlar astrolojide açılar olarak adlandırılmaktadır. Gezegenlerin birbirleri ile ortaya çıkarttıkları bu bakış açıları doğum ya da diğer adıyla yıldız haritası açısından oldukça önemlidir. 

Harita için gerekli bilgiler

Güneş merkezli sistem yerine dünya merkezli sistemin temel alınması nedeni ile yıldız haritası için dairesel bir düzlem kullanılır. Haritayı oluşturmak için tarih, saat ve konumunuzu bilmeniz yeterlidir. Bulunduğunuz konuma göre gök cisimlerinin yeri belirleneceği için bu şartın bilinmesi önem arz etmektedir. Saat ve tarih ise o anda gezegenlerin tam yerini saptamak için önemlidir. Tam yeri saptanabilen gezegenlerin bilinmesi ise yıldız haritasında incelemeler yapılması konusunda rehber olurlar.

Yıldız haritası sadece doğum ile sınırlı değildir. Durum, an, ölüm ya da hatıra haritası olarak da incelenebilmektedir.

Kullanım Alanları

Yıldız haritası sadece doğum ile sınırlı değildir. Durum, an, ölüm ya da hatıra haritası olarak da incelenebilmektedir. Dünya astrolojisinde (Mundane Astroloji) kitlesel olayları incelemek için yıldız haritalarının önemli bir yeri vardır. Yangından, sel olayları gibi doğal afetlere, terör saldırılarına ya da salgınlar gibi toplumu ilgilendiren tüm olayların incelenmesinde Mundane astrolojiden faydalanılabilir. Geçmişte bu tür doğal afetler Mundane astroloji incelemesi yapılarak öngörülmüştür. Mundane astroloji aynı zamanda siyasi insan topluluklarını ve organizasyonlarını da yönetmektedir. Doğa olaylarının yanı sıra ülke liderlerinin oylanması,ekonomik süreçler, terör konuları, gündemi meşgul eden güncel olaylar da Mundane astroloji alanına girer. Ülkeler için önemli döngü ve dönemleri inceleyen eskiden kullanılan bir astroloji dalıdır.

Yıldız haritası günümüzde daha çok ilişki durumlarının incelenmesi için kullanılsa da ekonomi alanında para endekslerinin hareketlerinin tahmini konusunda kullanılmaktadır. Dünya astrolojisi temel alındığında ülkelerin konumları kullanılarak ülkelerin sermaye piyasaları incelenebilmektedir. Yine astroloji ile ilgilenen kişiler yıldız haritasının dünya ile makro kozmos arasındaki iletişimi çözdüğünü savunmaktadırlar.

Avatar

Beril Onan

Şuana kadar yazılan hiç yorum yok.

İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir