LunAtlas - Şimdilik Dünya İçin
Yüz yogası nasıl yapılır? Faydaları nelerdir? Yüz yogası nasıl yapılır? Faydaları nelerdir?
5
Yüz kasları yaşın ilerlemesine bağlı olarak gevşeyip eski sıkılığını kaybeder. Çözüm olarak birçok kozmetik ürün, detox veya estetik ameliyat gibi yöntemler denenebilir ancak bunların... Yüz yogası nasıl yapılır? Faydaları nelerdir?

Yüz kasları yaşın ilerlemesine bağlı olarak gevşeyip eski sıkılığını kaybeder. Çözüm olarak birçok kozmetik ürün, detox veya estetik ameliyat gibi yöntemler denenebilir ancak bunların hiçbiri istenilen etkiyi tam olarak yaratmaz. Bu tip yöntemler tam bir etki yaratmadığı gibi bir takım ağrı ve yan etkili sonuçları da beraberinde getirir. Ancak yüz yogası hem doğal, hem yapılması kolay, hem de çok daha etkili bir yöntem. Vücudumuzdaki kaslarımızı nasıl düzenli egzersizlerle çalıştırıp sıkı ve dinç bir vücuda sahip olabiliyorsak, aynı şekilde yüz kaslarımızı da çalıştırabilir belirli bir şekle sokabiliriz. Şimdi sizlerle kolay bir yüz yogası nasıl yapılır? Bunlara bir bakalım.

Yüz yogası yapmanın faydaları nelerdir? Basit bir yüz yogası nasıl yapılır?

Son zamanlarda oldukça popüler olan yüz yogası, neye iyi gelir? Basit bir yüz yogası nasıl yapılır? Gelin birlikte inceleyelim.

Günde birkaç dakikanızı ayırarak yapabileceğiniz bu basit yüz yogası hareketleriyle; yüz kaslarınızı etkili bir şekilde çalıştırabilir, cilt sıkılığınızı attırabilir ve destekleyici yüz bakımı ürünleriyle beraber kan dolaşımı ve kolajen üretiminizin düzenlenmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yanak incelten egzersiz

yüz yogası nedir

Bu egzersizle beraber ağzımızdaki orbiküler kasları, elmacık kemiği kası ve de iç kulakta bulunan salyangoz kemiği kasları çalıştırılır. Havayı sol yanağınızdan geçirmeye çalışın ve tekrar 10’a kadar saymaya devam edin. Daha sonrasında havayı sağ yanağınıza geçirip tekrar 10’a kadar sayın.

Bu işlemi set halinde yaklaşık 10-15 kez tekrarlayın. Oldukça kolay olan bu egzersiz aynı zamanda yanaklarınızı hemen inceltmeye yarar.

Çin bıyığı egzersizi

neden yüz yogası yapmalı

Çin bıyığı olarak da bilinen bu yüz yogası egzersizi, burnumuzun iki yanındaki çizgileri ve yanaklarımızı toparlamaya yardımcı olur. İşaret ve orta parmaklarınızı her iki yanak bölgenizin üzerine yerleştirin ve baskı uygulayın. Derin nefes alıp 10’a kadar sayın ve basıncı azaltın. Bu seti 10 kez tekrarlayın.

Alın ve göz çevresi egzersizi

Alın ve göz çevresini sıkılaştıracak bu egzersizin yapımı yine çok kolay. Her İşaret ve orta parmaklarınızı yüzün iki yanına gelecek şekilde kaşınızın üzerine yerleştirin. Yüzük ve serçe parmaklarınızda burnunuzun iki yanında olsun. Hafif basınçlar yaratarak 10 saniye bastırın ve nefes verin. Bunu 15 set tekrarlayın.

Kaş ve ağız egzersizi

İşaret parmaklarınızı kaşlarınızın iki yanına gelecek şekilde yerleştirin. Baş parmaklar ise ağzınızın iki yanında duracak şekilde olsun. Nefes alın ve basınçla parmaklarınızı bastırın. Bunu yaparken aynı zamanda da parmaklarınızı iki ayrı yöne çekerek bu bölgenin gergin olarak kalmasını sağlayın.

10 saniye bu şekilde durun ve serbest bırakın. Dinlenip bunu tekrar yapın.

Hava çalkalama egzersizi

Faydalı bir yüz yogası olan Hava çalkalama egzersizinde ağzınızla derin bir şekilde nefes alıp havayı soluyun. Ağzınızda bulunan havayı, ağzınızı yıkarken suyu sağ ve sola geçiriyormuş gibi yanaklarınızda iki yana doğru gönderin.


Dudak egzersizi

Dudaklarınızı ”O” şeklinde yapın ve açın. Daha sonrasında karşıya doğru üfleyin. Bu egzersizi birkaç kez tekrar edin.


Gülen balık yüzü egzersizi

Gülen balık yüzü olarak da bilinen bu yüz yogası egzersizi, yapılması çok kolay olacak egzersizlerden. Yanaklarınızı içeriye doğru çekin. Dudaklarınızla beraber bir balık yüzü yapmayı deneyin. 5-10 saniye kadar bu şekilde kalın. Daha sonrasında bu egzersizi 5 set daha yapın.


Çene hatları egzersiziÇene hatlarınızı sıkılaştırmaya yardımcı olacak bu egzersiz aynı zamanda gıdı ve yanaklarınızın incelmesine de yarar sağlıyor. Bu egzersizi yapmakla beraber alt çene kaslarınızda gerginlik hissedeceksiniz. Çene kaslarınız düzgünleşecek ve gıdı oluşumunu engellemiş olacaksınız.

Bu yüz yogası ile alt dudağınızı mümkün olduğunca yukarı doğru uzatın ve üst dudağınızın üzerine getirmeye çalışın. Ve hatta burnunuza doğru yakınlaştırmaya çalışın. Bu şekilde 15 saniye durmaya çalışın. Etkili bir sonuç almak için bu egzersizi her gün 10 defa tekrarlayın.

Buse Azizoğlu

Buse Azizoğlu

Yeni ve farklı şeyleri araştırıp keşfetmeyi seven, Spor aşığı birisi. Spor, sağlıklı yaşam, teknoloji, bilim ve kişisel gelişim konularına meraklı. Hep daha iyisini yapmayı hedefliyor. Boş zamanlarını dolu dolu yaşıyor. Pozitif yaşamı ve gülümsemeyi çok seviyor!

Şuana kadar yazılan hiç yorum yok.

İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir